ARTVİN SARIBUDAK VE TÜTÜNCÜLER KÖYÜ EKOMÜZE POTANSİYELİ


Turgut H.

Ata Planlama ve Tasarım Dergisi, vol.4, no.1, pp.1-8, 2020 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 4 Issue: 1
  • Publication Date: 2020
  • Journal Name: Ata Planlama ve Tasarım Dergisi
  • Page Numbers: pp.1-8
  • Karadeniz Technical University Affiliated: No

Abstract


 Planning plays a major role in the sustainable use of natural cultural resources. Many projects have been implemented in order to continue the backward immigration mobility that started with the slogan of ÇEKÜL's 'villages must live'. It is important that our villages do not lose their identity with physical and social factors in the face of the cultural transformation occurring in rural areas, in order to maintain our cultural heritage. Artvin province Sarıbudak and Tütüncüler villages are continuing on their way in an effort to renew themselves and carry their cultural heritage to the next generations in the world change process. Rural settlements differ from cities in terms of their natural, cultural and social structures are attractive points of the villages. For the natural and cultural landscape values of these areas, it is important that planning management and implementation studies take priority. 

With this study, it has been investigated whether the villages of Sarıbudak and Tütüncüler are suitable for the implementation of eco-museum. Considering the field studies, Sarıbudak and Tütüncüler villages have the unique landscape identities, have the potential to offer effective destinations to visitors, with cultural landscape elements, and that transportation and accommodation will not be a problem due to their proximity to the city center of Artvin, and they have opportunities for various recreational activities. It is concluded that the settlements are suitable for the eco-museum. 

Doğal kültürel kaynakların sürdürülebilir kullanımında planlamanın rolü büyüktür. ÇEKÜL’ün ‘köyler yaşamalıdır’ sloganı ile başlayan geriye göç hareketliliğinin devam etmesi için pek çok proje hayata geçirilmiştir. Kırsal alanlarda hızla ortaya çıkan kültürel dönüşüm karşısında köylerimizin fiziksel ve sosyal etmenler ile kimliklerini kaybetmemeleri kültürel mirasımızın sürdürülebilmesi açısından önemlidir. Artvin ili Sarıbudak ve Tütüncüler köyleri de dünyanın değişim süreci içerisinde kendini yenileme ve kültürel mirasını gelecek nesillere taşıma çabası içerisinde yoluna devam etmektedir. Kırsal yerleşimlerin doğal, kültürel ve sosyal yapıları açısından kentlerden farklılık göstermesi köylerin çekici noktalarıdır. Bu alanların doğal ve kültürel peyzaj değerleri için, planlama yönetim ve uygulama çalışmalarının öncelik kazanması önemlidir. Bu çalışma ile Sarıbudak ve Tütüncüler köylerinin Ekomüze uygulaması için uygun olup olmadığı irdelenmiştir. Yapılan arazi çalışmaları ile Sarıbudak ve Tütüncüler köylerinin özgün peyzaj kimliklerine sahip oldukları, kültürel peyzaj öğeleri ile dikkat çektiği ziyaretçilere etkili destinasyonlar sunabilecek potansiyele sahip olduğu, Artvin kent merkezine yakın olmalarından dolayı ulaşım ve barınmanın sorun olmayacağı, çeşitli rekreasyonel faliyetler için fırsatlarının olduğu dikkate alındığında adı geçen yerleşim yerlerinin ekomüze için uygun olduğu sonucuna varılmıştır.