The Effects of Nutrition on Muscle Injuries in Athletes


Tok Ö.

in: Current Approach to Muscle Injuries in Athletes, Doç. Dr. GürHan Dönmez, Editor, Türkiye Klinikleri Yayınevi, Ankara, pp.136-140, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Türkiye Klinikleri Yayınevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.136-140
  • Editors: Doç. Dr. GürHan Dönmez, Editor
  • Karadeniz Technical University Affiliated: Yes

Abstract

It is one of the important factors to avoid energy, protein and other nutrient deficiencies in order to prevent exercise-induced injuries. Serious injuries that result with immobilization in athletes cause losses in muscle mass, strength, and function. Following proper nutritional strategies to reduce the losses would accelerate returning to play during this period. For this aim, maintaining athlete's energy balance and ensuring sufficient amount of protein and other nutrients in the diet are required. Maintaining energy balance prevents weight gain and the increased rate of body fat and thus protects body composition. Besides, it is also crucial for minimizing catabolic process and disuse-induced muscle losses. Ingestion frequency and timing are another concerns for maximizing the rate of muscle protein synthesis during injury period as well as amount of ingested protein and essential amino acids.

Enerji, protein ve diğer besin ögelerinin yetersizliğinden kaçınmak spor yaralanmalarından korunmak için önemli faktörlerden biridir. Sporcularda immobilizasyona neden olan ciddi yaralanmalar kas kütlesi, gücü ve fonksiyonunda kayıplara yol açmaktadır. Bu süreçte kayıpların en aza indirgenmesi için uygun beslenme stratejilerinin uygulanması spora dönüşün hızlandırılmasına yardımcı olacaktır. Bu amaçla sporcunun enerji dengesinin korunması ve diyetle protein ve diğer besin ögelerinin yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Enerji dengesinin korunması ağırlık ve vücut yağ oranındaki artışı önleyerek vücut kompozisyonunun korunmasını sağlar. Ayrıca, enerji dengesi katabolik süreç ve kullanmama durumuna bağlı olarak kas kütlesinde oluşacak kayıplarının en aza indirilmesinde önemlidir. Tüketilen protein ve elzem amino asitlerin miktarı kadar tüketilme sıklığı ve zamanı da yaralanma döneminde kas protein sentez oranının maksimize edilerek kas kütlesinin korunmasında etkilidir.