Yeni Kamu Yönetimi Anlayışı ve Muhasebe


PEHLİVAN A. , GEREKAN B.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi, vol.23, no.2, pp.53-62, 2009 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 23 Issue: 2
  • Publication Date: 2009
  • Title of Journal : Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Dergisi
  • Page Numbers: pp.53-62

Abstract

Rational organizing is expected from the public institutions with New Public Management which cover the efficiency, productivity, economic efficiency and accountability. For being easier to accountability, new an accounting system is the more important component this organizing. In this reason, the role of the accounting to become important in the new term. In this study, given the place to what the role of accounting in the new term public management and critiques about issues in the new process.

Etkinlik, verimlilik, ekonomiklik ve hesap verilebilirlik gibi kavramları bünyesinde barındıran Yeni Kamu Yönetimi anlayışı ile günümüzde kamu kurumlarından rasyonel bir örgütlenme biçimi beklenmektedir. Hesap vermeyi kolaylaştıran yeni bir muhasebe sistemi ise beklenen bu örgütlenme şeklinin en önemli unsurlarından birisidir. Bu nedenle yeni dönemde muhasebenin işlevi giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada yeni dönem kamu yönetimi anlayışı çerçevesinde muhasebenin işlevi açıklanmış ve bu yeni süreçte yaşanan sorunlara ilişkin eleştirilere yer verilmiştir.