Artvin İli Çevresinde Bulunan Bazı Doğal Bitkilerin Süs Bitkisi Olarak Kullanılabilirliğinin Belirlenmesi.


Turgut H., Karaşah B., Tırnakçı A., Yaman Y. K.

V. Süs Bitkileri Kongresi , Yalova, Turkey, 6 - 09 May 2013, vol.1, pp.134-142

  • Publication Type: Conference Paper / Full Text
  • Volume: 1
  • City: Yalova
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.134-142

Abstract

In recent years, potential of ornamental plant growing increase dramatically as a result of them, there are many working have done for competitive capacity of market. Ornamental planting plays very important roles in Turkey; moreover we have to evaluate this potential positively. In this point, we would like to expose aesthetic value of natural species with their ornamental plant capacity. The usage of natural species in landscape studies play significant mission with ecological and providing identity for cities.

In this study mainly gives information about, determining native plants in Artvin, which are used as ornamental plants. Moreover, we also would like to ensure rise up economic value of ornamental plants in Artvin, lastly the visual quality of plants were determined. In this practice the photo of some native plants in Artvin were shown; and they were marked and pointed with Likert Scales then, results have evaluated with variance analyze. In conclusion, findings shows to using native plants rather than exotics in landscape studies is very important for their sustainability and cultivation. It would be also provide to economic income and protection of native plants.

Hatırı sayılır bir pazar olarak karşımıza çıkan süs bitkileri pazarında rekabet gücünü artırmak için pek çok çalışma yapılmaktadırÜlkemizde önemli bir yer tutan yetiştiricilik çalışmalarında sahip olduğumuz zengin biyolojik çeşitliliğin iyi değerlendirilmesi gerekmektedirBu noktada pek çok doğal türün sahip olduğu estetik değerlerinin ortaya konulması ve süs bitkisi olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi önemlidirDoğal bitkilerin peyzaj mimarlığı çalışmalarında kullanılmasıhem ekolojik açıdan hem de kentlere kimlik kazandırma açısından önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Artvin ili çevresinde yetişen doğal türlerin peyzaj tasarımında süs bitkisi olarak kullanılabilirliğini belirlemek, süs bitkileri pazarında ekonomik açıdan değer kazanmalarını sağlamak amacı ile yapılan bu çalışmada; doğal olarak Artvin çevresinde yetişen türlerin görsel kaliteleri tespit edilmiştirÇalışmada peyzaj mimarlığı öğrencilerine kente yetişen bazı doğal türlerin fotoğrafları gösterilmiş; 5‟li likert tutum skalası kullanılarak puanlama yapmaları istenmiştirÇıkan sonuçlar varyans analizi ile değerlendirilmiştirÇalışma sonucunda doğal olarak yetişen bu türlerin, peyzaj mimarlığı çalışmalarında egzotik türler yerine süs bitkisi olarak kullanımlarının sağlanmasıekonomik açıdan önemli olacağı gibi bu türlerin kültüre alınmasını da sağlayarak korunmasına katkıda bulunulacaktır.