PEDİATRİK FİZYOTERAPİ REHABİLİTASYON ÜNİTESİNE BAŞVURAN HASTALARIN DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİ


Erol E., Elbasan B., Erol B. Ö., Yazıcı G., Apaydın U., Koçyiğit M. F., ...More

Gazi Sağlık Bilimleri Dergisi, vol.1, no.1, pp.49-59, 2016 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 1
  • Publication Date: 2016
  • Journal Name: Gazi Sağlık Bilimleri Dergisi
  • Page Numbers: pp.49-59
  • Karadeniz Technical University Affiliated: No

Abstract

Giriş: Türkiye'de pediatri kliniklerine başvuran çocukların demografik özellikleri ile ilgili yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesine başvuran çocukların demografik özelliklerinin belirlenmesi hedeflendi.

Yöntem: Ocak 2011 - Ocak 2015 tarihleri arasında ünitemize başvuran çocukların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya toplam 611 çocuk dâhil edildi. Çalışmaya katılan çocukların anne yaşı, baba yaşı, gestasyonel yaşı, kronolojik yaşı, doğum tipi, doğum ağırlığı, küvöz yaşantıları ve tanıları kaydedildi.

Bulgular: Ünitemize başvuran çocukların %60,6'sı (n=370) erkek, %39,4'ü (n=241) kızdır. Başvuru yapan en küçük çocuğun yaşının 1 ay, en büyük çocuğun yaşının 17 yıl 10 ay olduğu belirlendi. Ünitemize başvuran çocuklar arasında preterm bebekler ilk sırada görülürken, serebral palsi ikinci sırada yer aldı.

Sonuç: Çalışmamız Türkiye’deki bir devlet üniversitesine başvuran çocukların demografik özelliklerini ortaya koymaktadır.  Başvuru durumuna göre en çok prematürite ve serebral palsi tanısı görüldü. Bu bulgular doğrultusunda erken dönemde aile eğitiminin sağlanması ve risk faktörleri doğrultusunda önlemlerin alınması önemlilik arz etmektedir.