Cyber Space And International Law as a 21st Century Paradox


Creative Commons License

Güntay V.

Novus Orbis: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Dergisi, vol.1, no.2, pp.87-110, 2019 (National Refreed University Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 1 Issue: 2
  • Publication Date: 2019
  • Title of Journal : Novus Orbis: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Dergisi
  • Page Numbers: pp.87-110

Abstract

The studies in the base of international relations and security have revealed a different research subject with the developments of technology. Cyber security that is in the focus of technical area, have also been argued in political base. Cyber dimension of security with discussing concepts like cyber politics, cyber deterrence or cyber war have successed to remain on the agenda of states. As a central actor of international system, states’ interest to cyber security has carried this subject to international law research area. In this study historical process and theoretical approach have been evaluated in the base of international relations discipline and it is practised to detail problems about international law. The approach to core of this study has also been supported with different data. 

Uluslararası ilişkiler ve güvenlik temelindeki çalışmalar teknolojik gelişmelerle birlikte farklı bir araştırma konusunu karşımıza çıkarmıştır. Teknik bir alanın ilgi odağında olan siber güvenlik politik bir temelde de tartışılmaya başlanmıştır. Siber politikalar, siber caydırıcılık ya da siber savaş gibi isimlerle tartışılmaya başlanan güvenliğin siber boyutu devletlerin de siyasi ajandalarına girmeyi başarmıştır. Uluslararası aktörlerin merkezinde olan devletlerin ilgisi siber güvenliği uluslararası hukukun inceleme alanına taşımıştır. Bu çalışma dahilinde siber güvenliğe ilişkin tarihsel süreç ve teorik yaklaşım uluslararası ilişkiler disiplini temelinde ele alınmış ve uluslararası hukuka dair sorunlar detaylandırılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın özüne dair yaklaşım farklı verilerle de desteklenmiştir.