Tendency to Violence of Young People in their Adolescence Period and Precautions to be Taken


AYDEMİR L.

Journal of Social and Administrative Sciences, vol.3, pp.281-288, 2016 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 3
  • Publication Date: 2016
  • Journal Name: Journal of Social and Administrative Sciences
  • Journal Indexes: EconLit
  • Page Numbers: pp.281-288
  • Karadeniz Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Adolescence is an important period in which many changes and difficulties take place in people including acquiring adult attitude and behavior, sexual maturity and body growth. The related studies show that adolescence, who follows self-acquisition ad autonomy phases, tends to attend gang activities, to use dangerous products, perpetration and to use violence. This study provides various (psycho-) social factors which direct adolescence to violence usage, additionally provides suggestions to enable adolescence to experience this period with the minimum difficulty depending on national and international studies.

Keywords: Adolescence period violence, Precautions against violence, Environmental factors, Family and violence.

Ergenlik, bireyin yetişkinlik tutum ve davranışlarını kazanma, cinsel olgunlaşma, bedensel büyüme gibi pek çok değişim ve zorluğun meydana geldiği önemli bir dönemdir. Hormonal, fiziksel, bilişsel, sosyal ve psikolojik olarak birçok değişimin yaşandığı bu dönem çeşitli duygu değişikliklerinin de etkisiyle ergen genç için oldukça hassas ve zorlu bir süreci ifade eder. Bireyselliğin yoğun olarak gerçekleştiği bu dönemde ergenlerde şiddet içerikli davranışların arttığı gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalar kendini bulma ve özerklik kazanma yolunda ilerleyen ergenin çete faaliyetlerine katılma, zararlı madde kullanma, suç işleme ve şiddete başvurma gibi davranışlara eğilim gösterdiğini ortaya koymaktadır.

Şiddetin nedenlerine ilişkin çeşitli kuramlar söz konusu olmakla birlikte, yapılan araştırmalar ergenlik döneminde artan fiziksel güç kullanımında bireyin kişisel özelliklerinin yanı sıra sosyal çevre koşullarının da önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Bu çalışma, ergenleri şiddet eğilimine iten çeşitli (psiko-)sosyal faktörlerin yanı sıra, yürütülmüş yurtiçi ve yurtdışı araştırmalardan yola çıkarak ergen gençlerin bu dönemi en az hasarla nasıl atlatabileceklerine dair öneriler sunmaktadır.

Keywords: Ergenlik dönemi şiddet, şiddeti önleyici tedbirler, çevresel faktörler, şiddet eğilimi, aile ve şiddet