Genel Bilgiler

Biyografi

1982 yılında Çarşamba’da (Samsun) doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini burada tamamladı. 2001 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde lisans öğrenimine başladı. Üniversitenin başarılı öğrencilerinden oluşan A Kulüp’te yer aldı. Birçok kez Onur ve Yüksek Onur belgeleriyle ödüllendirildi. Bölüm Temsilcisi olarak faaliyetlerde bulundu. 2005 yılında bölümünü birincilikle tamamlayıp Onur Öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı yıl, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans öğrenimine başladı. Yüksek lisans öğrenimi süresince yeraltı kömür madenlerinden elde edilen metanın kullanım alanlarına yönelik araştırmalar gerçekleştirdi. Ayrıca, enerji kaynaklı küresel metan emisyonlarına yönelik istatistiksel değerlendirmelerde bulundu. 2008’de Maden Yüksek Mühendisi unvanını alarak aynı programda Doktora öğrenimine başladı. Doktora öğrenimi sürecinde, kayaçların kesilebilirliğine yönelik çalışmalar yürüttü. Diskli kesiciler ve aşındırıcılı su jeti ile kayaç kesme konularında uzmanlaştı. 2012’de Doktora öğrenimini tamamlayıp, 2013’te Karadeniz Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü’ne Yardımcı Doçent unvanı ile Öğretim Üyesi olarak atandı. 2016 yılında Doçent unvanını aldı. Aydın, Lisans düzeyinde Maden Havalandırma, Yeraltı Maden İşletmeciliği, Doğaltaş Madenciliği ve Teknolojisi başta olmak üzere çeşitli dersler vermektedir. Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde ise Alternatif Sujeti Aşındırıcıları, Sujeti ile Kayaç Kesme, Maden Mekanizasyonu, Kömür ve Küresel Isınma, Maden Havalandırma Tasarımı ve Fosil Enerji derslerini yürütmektedir.

 

Aydın’ın 32’si uluslararası hakemli-indeksli dergilerde (SCI, SCIE ve SSCI) yayınlanmış olmak üzere toplamda 52 makalesi bulunmaktadır. Bunun yanında, 55'i uluslararası olmak üzere 71 bildirisi mevcuttur. Gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar 27.02.2021 tarihi itibariyle 742/904/1395 (Web of Science/Scopus/Google Scholar) atıf almıştır. Aydın’ın h-indeksi ise yine aynı tarih itibariyle 17/19/23’tür (Web of Science/Scopus/Google Scholar). Danışmanlığında bir yüksek lisans tezi tamamlanmıştır. 2 doktora ve 1 yüksek lisans öğrencisinin ise danışmanlığını yürütmektedir. Konuk Bilim İnsanı destekleme programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projede yürütücü ve iki BAP projesinde araştırmacı olarak görev almıştır. Şu an devam eden iki BAP projesinin de yürütücüsüdür. Uluslararası nitelikteki birçok dergiye düzenli olarak hakemlik yapmaktadır. Aydın, gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde; Lisans Bölüm Birinciliği Ödülü (Karadeniz Teknik Üniversitesi, 2005), Bilim Teşvik Ödülü (Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, 2012), Ar-Ge Proje Ödülü (Dedeman Holding, 2013), Bilimsel Performans Ödülü (KTÜ Mühendislik Fakültesi, 2013), Outstanding Reviewer Award (Elsevier, birçok kez) ve Genç Bilim & Sanat İnsanı Ödülü'ne (Karadeniz Teknik Üniversitesi, 2017) layık görülmüştür. Aydın, Stanford Üniversitesi'nin koordinatörlüğünde çeşitli değerlendirme kriterleri (h-indeksi, yayın sayısı, atıf sayısı vb.) referans alınarak hazırlanan 'Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları' listesinde yer almıştır. Bu listede, Madecilik & Metalurji alanında dünya sıralamasında (27568 bilim insanı arasında) ilk yüz (64.) bilim insanı arasına girmiştir.

 

Aydın'ın son dönem araştırma ilgisi 'Aşındırıcılı Sujeti ile Kayaç Kesme' konusuna odaklanmaktadır. Aydın, ilgili konu kapsamında aşındırıcı olarak kullanılabilecek ticari ve atık nitelikli malzemelerin kesme performansını/verimini irdelemektedir. Danışmanlığında yürütülen iki doktora tezinde bu konular detaylarıyla çalışılmaktadır. Halen Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Evli olan Aydın’ın Tuğrul Mirza ve Yaman Mahir isimlerinde iki çocuğu bulunmaktadır.

Kurum Bilgileri

Birim
Mühendislik Fakültesi
Bölüm
Maden Mühendisliği
Ana Bilim Dalı
Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi

İletişim

E-posta
gaydin@ktu.edu.tr
Web Sayfası
https://avesis.ktu.edu.tr/gaydin
İş Telefonu
+90 462 377 4098
Fax Telefonu
+90 462 325 7405
Posta Adresi
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü, 61080, Trabzon