Genel Bilgiler

Biyografi

1982 yılında Çarşamba’da (Samsun) doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini burada tamamladı. 2001 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü’nde lisans öğrenimine başladı. Üniversitenin seçkin öğrencilerinden oluşan A Kulüp’te yer aldı. Birçok kez Onur ve Yüksek Onur belgeleriyle ödüllendirildi. Bölüm Temsilcisi olarak faaliyetlerde bulundu. 2005 yılında bölümünü birincilikle tamamlayıp Onur Öğrencisi olarak mezun oldu. Aynı yıl, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimine başladı. 2008’de Maden Yüksek Mühendisi unvanını alarak aynı programda Doktora eğitimine başladı. 2012’de Doktora eğitimini tamamlayıp, 2013’te Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölümü’ne Yardımcı Doçent unvanı ile Öğretim Üyesi olarak atandı. 2016 yılında Doçent unvanını aldı.

 

Aydın başlıca; kayaçların kesilebilirliği ve enerji/emisyon modelleme konularında çalışmalar yürütmektedir. 32’si uluslararası hakemli-indeksli dergilerde (SCI, SCIE ve SSCI) yayınlanmış olmak üzere toplamda 48 makalesi bulunmaktadır. Bunun yanında, 55'i uluslararası olmak üzere 71 bildirisi mevcuttur. Gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar 13.07.2020 tarihi itibariyle 650/801/1197 (WOS/Scopus/Google Scholar) atıf almıştır. Aydın’ın h-indeksi ise yine aynı tarih itibariyle 15/17/21’dir (WOS/Scopus/Google Scholar). 2016 yılında tamamlanan 1 yüksek lisans tezine de danışmanlık yapmıştır. 2 doktora ve 1 yüksek lisans öğrencisinin ise danışmanlığını yürütmektedir. Konuk Bilim İnsanı destekleme programı kapsamında TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projede yürütücü ve iki BAP projesinde araştırmacı olarak görev almıştır. Şu an devam eden bir BAP projesinin de yürütücüsüdür. Uluslararası nitelikteki birçok dergiye düzenli olarak hakemlik yapmaktadır. Aydın, gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde; Lisans Bölüm Birinciliği Ödülü (Karadeniz Teknik Üniversitesi, 2005), Bilim Teşvik Ödülü (Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı, 2012), Mehmet Kemal Dedeman Araştırma ve Geliştirme Proje Ödülü (Dedeman Holding, 2013), Bilimsel Performans Ödülü (Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, 2013), Outstanding Reviewer Ödülü (Elsevier, 2014-2020) ve Genç Bilim&Sanat İnsanı Ödülü'ne (Karadeniz Teknik Üniversitesi, 2017) layık görülmüştür.

 

Aydın'ın son dönem araştırma ilgisi 'Aşındırıcılı Sujeti ile Kayaç Kesme' konusuna odaklanmaktadır. Aydın, ilgili konu kapsamında aşındırıcı olarak kullanılabilecek ticari ve atık nitelikli malzemelerin kesme performansını/verimini irdelemektedir. Danışmanlığında yürütülen iki doktora tezinde bu konular detaylarıyla çalışılmaktadır. Halen Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Evli olan Aydın’ın Tuğrul Mirza ve Yaman Mahir isimlerinde iki çocuğu bulunmaktadır.


Kurum Bilgileri

Birim
Mühendislik Fakültesi
Bölüm
Maden Mühendisliği
Ana Bilim Dalı
Maden Mekanizasyonu ve Teknolojisi

İletişim

E-posta
gaydin@ktu.edu.tr
İş Telefonu
+90 462 377 4098
Posta Adresi
Karadeniz Teknik Üniversitesi, Maden Mühendisliği Bölümü, 61080-Trabzon